Wybieramy biuro rachunkowe dla naszej firmy!

Wybieranie odpowiedniego biura rachunkowego jest niezwykle ważnym krokiem w historii każdej firmy. Nic w tym dziwnego, jeżeli to właśnie od poprawności wykonywanych rozliczeń zależy przyszłość naszej firmy! Dziś zastanowimy się, co trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tak ważnej decyzji!

Kwalifikacje księgowych

Na samym początku, sprawdźmy wszystkie niezbędne kwalifikacje, które musi posiadać dany księgowy. Aby to zrobić, wystarczy stwierdzić czy posiada on, chociażby certyfikat księgowy, który jest dokumentem potwierdzającym zdobycie odpowiednich umiejętności. Wydawany jest on przez Ministra Finansów. Poza tym, nie warto zapominać o certyfikatach Centrum Informacji Księgowej. Otrzymywany od tej organizacji dokument jest powszechnie respektowanym zaświadczeniem o naszych umiejętności. Dodatkowo dużą rolę odgrywają wszelkie szkolenia i kursy, z których dyplomy są niezwykle ważnym znakiem. Znakiem, że danej osobie zależy na polepszaniu swoich umiejętności!

Zakres usług

Poza samymi dokumentami warto też spojrzeć na zakres usług danego biura księgowego. Obsługi księgowe dostępne na rynku nie są sobie równe i każde biuro może oferować całkowicie coś innego. Niektóre jednostki zajmują się wyłącznie obliczaniem podatków i wypełnianiem odpowiednich deklaracji, a jeszcze inne zajmą się pełnym pakietem działań i dla przykładu, poza zajmowaniem się wcześniej wymienionymi działaniami, z chęcią przejmą od was kwestie związane z reprezentacją w odpowiednich urzędach czy doradztwem podatkowym. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wraz z ilością usług, cena wzrasta w odpowiednim stopniu!

Kwestie organizacyjne

Nie można także zapomnieć o pewnym sposobie organizacji danego biura, który wpłynie na jakość naszej pracy. Sprawdźmy, kwestie takie jak:

  • Godziny otwarcia biura,
  • Czy możliwe jest wysyłanie faktur drogą elektroniczną,
  • Jak wygląda informowanie nas o występujących zmianach: czy jest to wykonywane przy pomocy maila? SMS? A może jeszcze inaczej?
  • Dopilnujmy jeszcze kwestii terminów, to jest, kiedy możemy wysyłać potrzebne dokumenty i jaki jest deadline wykonywania tej czynności; unikniemy w ten sposób nieporozumień.

 

Podsumowanie

Jak widać, wybór biura rachunkowego jest czymś, co nie może zostać zignorowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wcale nie jest to jedyna możliwa opcja! Dziś, jeżeli nie znajdziemy odpowiedniego współpracownika, możemy zawsze zająć się tym na naszą rękę! Nie ma w tym nic złego, aby skorzystać z najróżniejszych programów do automatycznej księgowości!

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.taxomatic.pl