Kursy walut – czym są i jak się je mierzy?

W dzisiejszych czasach rynki finansowe i walutowe są bardzo narażone na ciągłe zmiany, wzrosty oraz spadki. Z walutami jest bardzo podobnie, jest to jeden z najbardziej newralgicznych rynków, dla których przewidzenie kursu jest naprawdę bardzo trudne. Jeżeli jesteś zaciekawiony i zainteresowany tym jak kształtują się ceny dolara, euro czy jena to koniecznie powinieneś zainteresować się tym artykułem. Serdecznie zapraszamy Cię do lektury!

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kurs walut to kwestia, którą bardzo ciężko w jakikolwiek sposób dokładnie przewidzieć. Dzieje się tak ze względu na ogromną ilość zmiennych losowych. Postaramy się przedstawić Tobie te zmienne oraz wytłumaczyć ich funkcjonowanie. Podstawową informacją o danej walucie jest gospodarka danego kraju, który emituje dany środek pieniężny.

Oczywiście im gospodarka jest bardziej rozwinięta i „silniejsza”, tym kurs jest bardziej stabilny oraz bardziej korzystny dla mieszkańców danego kraju. O tym w jakiej sytuacji gospodarczej jest dane państwo świadczy między innymi: PKB, stopa bezrobocia czy stopa inflacji. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest polityka pieniężna państwa związana z ilością emitowanych na rynki pieniędzy. To właśnie ten czynnik był decydujący w wielkim kryzysie walutowym związanym z frankiem szwajcarskim. Kolejnym czynnikiem, który ma spory wpływ na kurs w szczególności dolara amerykańskiego są ceny złota oraz ropy naftowej. Widoczna jest bezpośrednia korelacja: im wyższa jest cena surowca tym tańsza jest waluta i na odwrót. Aktualne kursy walut możecie sprawdzić na stronach kantorów internetowych online takich jak dobrykantor.pl.

Podobna sytuacja występuje w przypadku cen innych walut w stosunku do na przykład światowych cen gazu czy też prądu. Ogólnie można przyjąć, że im większe wahania cen surowców, tym większe wahania kursów walut podstawowych, a co za tym idzie także tych mniejszych walut na przykład polskiej złotówki. Kolejny czynnik, który jest jednym z bardzo ciężkich do przewidzenia faktorów jest polityka, zarówna ta wewnętrzna danego państwa jak i ta zagraniczna- międzynarodowa. Idealnie ilustrującym to przykładem są wojny w krajach, które są bogate w surowce naturalne.

Podsumowanie

Oczywistym jest, że ceny tych surowców wzrastają co bezpośrednio przekłada się na kursy walut na całym świecie. Tak samo odczuwalne dla wszelkich walut są konflikty międzynarodowe dużych państw na przykład Chin i USA, także przed wyborami można zaobserwować wahania na rynkach finansowych. Jednak w przypadku polityki nie można wykazać jedno stałego trendu. Najważniejsze to po prostu obserwować wnikliwie rynki finansowe oraz monitorować wszelkie czynniki. Świetnym i nowoczesnym narzędziem do sprawdzania cen walut jest kantor internetowy.