Kredyt przy minimalnej krajowej, co powinieneś wiedzieć zanim zaaplikujesz?

Możliwość otrzymania kredytu hipotecznego w banku jest uzależnione od wielu czynników. Wszystkie one składają się na tzw. zdolność kredytową. Zdolność kredytowa określana jest jako możliwości kredytobiorcy w zakresie spłaty kredytu, który składa się zarówno z kapitału, jak i odsetek, w określonych w umowie terminach płatności.

Nie lada wyzwanie

Kredyt hipoteczny zwykle ma więcej obwarowań niż standardowe typy kredytów, dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w trakcie starania się o kredyt. Pośrednicy finansowi odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania zanim zdecydujesz się na dany kredyt hipoteczny. Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie próby otrzymania kredytu hipotecznego, koniecznie wcześniej sprawdź swoją zdolność kredytowa, wykorzystując w tym celu odpowiednio dostosowane kalkulatory finansowe. Pamiętaj też, że decydującym czynnikiem na to, czy zostanie Ci udzielony kredyt, ma wysokość Twoich zarobków.

Kredyt hipoteczny przy minimalnej krajowej

To jakie warunki trzeba spełniać, by móc ubiegać się o kredyt w ogromnej części ustalają poszczególne banki, jednak nie tylko.
Wpływ na możliwości kredytowe ma także Komisja Nadzoru Finansowego, która udziela bankom prawa do samodzielnego określania poziomu maksymalnego zadłużenia swoich klientów. Z tego też względu wiele osób zastanawia się, jakie mają szanse na otrzymanie kredytu, kiedy zarabiają tzw. najniższą krajową. Wysokość zarobków w głównej mierze determinuje możliwość zaciągnięcia kredytu. Jak pokazują dane, niestety ale większość osób, które otrzymują wynagrodzenie w postaci najniższej krajowej, nie może liczyć na uzyskanie np. kredytu hipotecznego w kwocie 250 czy 300 tysięcy złotych. Na tak wysokie kwoty kredytu mogą liczyć jedynie te osoby, które osiągają zarobki powyżej kwoty 3 tysięcy złotych. I tak np. o kredyt w wysokości 270 tysięcy złotych mogą starać się osoby, które zarabiają kwoty około 3,3 tysięcy złotych. Należy jednak mieć też na uwadze, że wszystkie wymagania dochodowe, jakie stawiają przed zainteresowanymi banki, ciągle się zmieniają, z koeli banki też nieustannie podwyższają marże kredytowe.

Czy kredyt przy minimalnej krajowej jest możliwy?

Oczywiście, że istnieje możliwość otrzymania kredytu hipotecznego w przypadku zarabiania najniższej krajowej, jednak należy mieć na uwadze, że kwota kredytowania będzie stosunkowo niższa. W takich przypadkach konieczne będzie posiadanie np. większego wkładu własnego lub wybranie domu czy mieszkania tańszego, by kredyt pokrył wszystkie wydatki.

Partner artykułu: Expander